Cem AVCI

Hakkımda

Hakkımda öğrenebileceğin ne varsa…


Merhaba,
hakkımda biraz bilgi vermek istiyorum. 5 Kasım 1995 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde doğdum. İlkokul yaşlarımdan bu yana neredeyse her yaşımda sporla her zaman iç içe oldum. Futbol ile başladı, yüzme ile devam etti derken ardından taekwondo, basketbol, voleybol birbirini takip etti. Aralarında en kısa süreli yaptığım spor ise yüzme. Ancak kesinlikle es geçilmemesi gereken bir spor olduğunu söyleyebilirim. Tüm bunları bir kenarıda bırakırken sizlere önce eğitim hayatımdan biraz bahsedeyim.

Eğitim hayatım

İlköğretim ve Lise öğrenimimi İzmir’de gerçekleştirdim. Lise öğrenimimi düz lisede Eşit Ağırlık bölümünde tamamladım. O zamanlar henüz çocuk olmanın ve bilgisayarda fazla vakit geçirmemin benden aldığı koca bir yıl vardı. 1 sene sınıf tekrarı yaptıktan sonra yeni arkadaşlıklar ve sosyal bir hayat derken artık istemsiz bir şekilde bilgisayardan uzaklaşmaya başladım. Bilgisayara sadece iş, ödev ve araştırma yapmak için oturuyordum. Okuduğum okuldan ve arkadaş ortamımdan kaynaklı olsa gerek, her zaman spor hayatımın içerisinde oldu ve en sonda voleybol hayatımın içerisinde yer aldı, hala almakta. Her neyse bunların hepsi bir kenara, o zamanlar bilgisayarda fazla geçirdiğimde yaptığım araştırmalarda ve kurcalayarak öğrendiğim pek çok bilgi bana bir sektörde bir çeşit iş imkanı sağladı. Bu sektör ise, internet hizmetleri sektörüdür. (Hosting, Domain ve Sunucu hizmetleri) Kendi imkanlarım dahilinde bu hizmetleri daha iyi tanıyarak kendimi geliştirdim ama nedense bu sektörde işime yarayabilecek bir akademik eğitimi alma konusunda yönelim sağlamadım.

Üniversitede ne okumak istediğime Lise 3’ün sonunda karar verdim. Ben Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyacaktım. Belkide hemen hemen herkesin hayalidir ya Beden Eğitimi Öğretmeni olmak… Sonuçta arkanda devlet, öğretmensin, hemen hemen 2 ay kadar tatil ve tatil zamanında da maaş..! Vay ne kadar güzel değil mi? Ama tabi ki herşey hayal kurmak kadar kolay olmadı. O zamanlar bu bölüme YGS ve yetenek sınavı ile girilebiliyordu. Durum böyle olunca pek yüksek bir YGS puanı alamadım ve Yöneticilik Bölümünü kazanabildim. Bu kazandığım bölümde de derslere kafa patlatmak gerekecek, bu yüzden Antrenörlük Eğitimi Bölümünün sınavına girmeye karar verdim. O zamanki yetenek sınavına girerek okula girmeye hak kazandım. İşte herşeyin başlangıcı ve bitişi okulu kazandığım sene başladı.

Üniversite ve sonrası

Yıl 2014 ve üniversite hayatım başladı. İstediğim bölümdeyim, voleybol oynamayı bırakalı 1 yıl belki olmuş belki olmamış. Kazandığım ve okumaya başladığım okul artık Manisa’daydı. İzmir’de okuduğum liseden ve voleybol camiasından tanıdığım pek çok arkadaşım vardı ve neredeyse hiç yabancılık çekmeyecektim. Yeni arkadaşlar, yeni hiç görmediğim dersler… Anatomisi, Fizyolojisi, Antrenman Bilimleri daha bir çok ders ve hepsine yabancıydım. O arada ilk sınıfın yarıyıl tatili, daha önceden de bahsettiğim İnternet Hizmetleri sektöründe bir firma tarafından iş görüşmesine çağırıldım. İşte o andan itibaren artık okulda ders saatleri dışında vakit geçirdiğim zamanlar sadece servisi beklemek içindi… Çalışmaya başladığım o sene okulumu tamamen boşlamıştım ve tamamen sınav zamanlarında derslerden geçebilecek kadar çalıştığımı düşünüyorum. Yıllar geçti ben çalışmaya devam ettim, okul her zamanki gibi tıngır mıngır gidiyordu. Ta ki 4. sınıf, yani son sınıf kapıya dayanıp, Voleybol Uzmanlık dersimize girecek Ercüment hocamızın bize “Kucağıma hoşgeldiniz!” diyene kadardı.

Sanki 4. sınıfın ilk dönemine kadar hiç ders almamışız ve hiç zorlanmamışız gibi… Sanki üniversiteye yeni geçmişiz edasıyla bir yorgunluk sardı dört bir yanımızı. Gel zaman git zaman, geçtiğimiz ilk dönem yeterince zorluydu ve tutuştuğumuz zamanlar tabi ki oldu ama bir şekilde o dönemi de bitirdik. Ha! ne oldu acaba bu kadar? diye soracak olursanız. Bir dönem içerisinde Formasyon aldım, Öğretmenlik stajı vardı. Aynı zamanda bu dönemde Antrenörlük stajım vardı, bir klupte staj yapmam gerekiyordu. Bu zamana kadar bir antrenörlük deneyimimde olmadığından dolayı biraz kaygılıydım. Antrenörlük stajımı, 2. Lig’te yer alan İZMİRSPOR klubü Bayan A Takımında yaptım. Kazasız belasız hepsini yaptım atlattım, en azından ilk dönem için düşüncem buydu. İkinci döneme geçtiğimde sadece antrenörlük stajım vardı ve ben zaten stajımı yaptığım yerle bağlantımı koparmamıştım. Tatil zamanında da çalışmaya ve kendime yeni birşeyler katmaya çalışıyordum.

Mezuniyet yaklaşırken,

Artık bir üniversite hayatımın son düzlüğündeyim ya da yeni başlangıçlara birkaç ay kaldı da diyebilirim. Pek çok düşüncem, yapmak istediğim pek çok şey var ama tüm bunları yapabilecek miyim..? Şu an için gerçekleştirmek istediğim ilk hedefim, voleybol’da İstatistik Antrenörlüğü… Kısa süre içerisinde ya da daha net bir zaman aralığı vermem gerekirse, bir sonraki lig başlama tarihlerine kadar bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun içinde şu anda gözüken, ihtiyacım olan tek şey boş zaman diyebilirim…

İleride bir gün, İstatistik Antrenörlüğü konusunda kendimi geliştirdiğimde ve bu alanda çalışma yaptığımda sayfayı yeniden güncelleyebileceğim.

Mezun oldum

Evet, Temmuz 2018’in sonunda artık nihayet mezun oldum. İş hayatına atılmayı bekleyen, yeni bir antrenördüm. Bu süre zarfında kendimi geliştirebileceğim zamanları en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştım. Data Volley üzerinde çalışmalarıma devam ettim ve programın içeriğini bir çok diğer istatistik antrenörü abi, arkadaşlarımdan öğrendim. Tabii ki, programı %100 herşeyiyle biliyorum diyemem ancak sıfır değilim. Artık geri kalan pratik yapmak, hızlanmak ve istatistik çıktılarını doğru şekilde analiz edebilmek.

Yazımı okuduğunuz ve ilginiz için teşekkür ederim.
Sağlıcakla,